Lecitīns ir fosfolipīdu maisījums, kura sastāvā ir divi galvenie savienojumi – inozitols un fosfatidilholīns, kas piedalās arī nervu impulsu pārnesē nervu šūnās un nervu sistēmas regulācijā. Lecitīns ir viens no fosforskābes avotiem. Tas ir mielīna pamatsastāvdaļa. 30% CNS mielīna sastāv no lecitīna. Galvas un mugurkaula smadzenēs, ka arī nervu izolējošo un aizsargaudu sastāvā ir 66% lecitīna. Izkaisītās sklerozes slimniekiem ir samazināts lecitīna daudzums mielīna apvalkos.
Lai gan lecitīns ir tauki, tas netiek izmantots kā enerģijas avots, bet gan vitāli svarīgu uzdevumu veikšanai šūnu membrānā, it īpaši nervu audos.
Lecitīns nostiprina atmiņu, uzmanību, paaugstina bērnu uztveres spējas, īpaši grūti audzināmajiem. Lecitīna lietošana nervu audu atjaunošanai atšķirībā no citiem preparātiem nerada blakusefektus.
Lecitīnam piemīt lipotrops efekts, tas pazemina holesterīna līmeni, paaugstina organisma pretestību pret toksiskām vielām, stimulē žults izdali, veicina taukskābju uzsūkšanos zarnu traktā, stimulē eritrocītu un hemoglobīna veidošanos. Lecitīns ir nervu šūnu un šķiedru mielīna apvalku sastāvdaļa.
Lecitīns – lipotropais savienojums (spēj uztvērt un izšķīdināt taukus), kas arī veicina liekā holesterīna izvadīšanu no aknām un asinsvadiem.
- Lecitīna trūkums var izraisīt pastāvīgu nogurumu, aizkaitināmību. Tieši tāpēc ir svarīgi papildināt uzturu ar lecitīnu, ja tā rezerves organismā nav pietiekamas dēļ augsta stresa limeņa vai novecošanas.
- Lecitīnam ir svarīga loma normālas smadzeņu darbības saglabāšanā, ka arī atmiņas nodrošināšanai.
- Aptuveni 30% no sausnas smadzeņu svara un 17% no nervu sistēmas sastāv no lecitīna.
- Lecitīns ir nepieciešams acetilholīna sintezei, kas ir būtisks neiromediators cilvēka ķermenī. Tā trūkums izraisa atmiņas pasliktināšanos, ka arī garīgas un psihiskas aktivitātes samazināšanos.
- Lecitīns ir nepieciešams nervu sistēmu normālai darbībai.
Lecitīns pārtikā
Lecitīns, tāpat kā daudzi mikroelementi un vitamīni, atrodas daudzos pārtikas produktos. Lecitīns ir atrodams piena produktos, zivīs, olas dzeltenumā, griķos, pupiņās, salātos un sojā. Produktu sastāvā parasti ietvets augu lecitīns, kas iegūts no sojas.
Veselības ieguvumi no sojas lecitīna
- Pazemina holesterīna līmeni – pētījumos atklāts, ka sojas lecitīns asinīs paaugstina augsta blīvuma holesterīnu (labo) un samazina zema blīvuma holesterīnu (slikto).
- Uzlabo sirds veselību – tas īpaši palīdz, ja ir risks uz paaugstinātu asinsspiedienu vai sirds slimību.
- Palīdz ar krūti zīdošām mātēm – novērš piena sastrēgumus un uzlabo piena vadu caurlaidību. Kanādas krūts zīdīšanas asociācija iesaka lietot 1200 miligramus četras reizes dienā.
- Uzlabo gremošanu – īpaši vērtīgs cilvēkiem ar čūlaino kolītu, lai uzlabotu gremošanu. Lecitīna emulģējošās īpašības veicina ķēdes reakcijas, kas uzlabo gļotu daudzumu jūsu zarnā, padarot gremošanu vieglāku un aizsargājot jūsu gremošanas sistēmas delikātās sieniņas. Lecitīns palīdz efektīvāk absorbēt taukos šķīstošos vitamīnus A, E, D un K.
- Uzlabo smadzeņu darbību – lecitīns satur holīnu, ko smazenes izmanto kā ķīmisku vielu komunikācijā starp neironiem. Lecitīns uzlabo atmiņu cilvēkiem ar Alcheimera slimību.
- Mitrina un nogludina ādu – lecitīnu izmanto arī ādas kopšanas produktos. Bet lietojot iekšķīgi tas var uzlabt ādas stāvokli pie ekzēmas un aknes. Uzlabojās vispārējais ādas stāvoklis.
- Lecitīns arī samazina toksisko vielu kaitīgo iedarbību uz organismu.
Kam īpaši veselīgi lietot sojas lecitīnu?
- Aknu veselībai, CNS,
- intelektuālai darbībai, atmiņai,
- Gados vecākiem cilvēkiem,
- Holesterīna/cukura līmeņa pazemināšanai,
- Sirds-asinsvadu sistēmai,
- Lecitīns veicina atmiņas un intelektuālo darba spēju uzlabošanos.
- Lecitīns ir profilaktisks līdzeklis nervu sistēmas slimību gadījumā.
- Labvēlīgi ietekmē prāta spējas, nostiprina atmiņu.
Kā lietot lecitīnu?
Lecitīns tiek lietots kopā ar ēdienu vai stundu pirms ēšanas 3 – 4 reizes dienā.
- Pieaugušajiem 1 ēdamkarote granulveida lecitīna ar glāzi ūdens vai sulas pirms ēšanas.
- Bērniem virs 5 gadu vecumam, ir ½ tējkarotes ar glāzi ūdens vai sulas.
- Bērniem līdz 5 gadu vecumam ¼ tējkarotes.
Kontrindikācijas lecitīna uzņemšanai
Lecitīns nav ieteicams cilvēkiem, kuri cieš no individuālas nepanesības pret kādu no sastāvdaļām un ar paaugstinātu jutību pret pašu lecitīnu.