Maz pazīstamā morninga (
Moringa oleifera) aug smilšainās augsnēs sausās vietās. Izcelsmes valsts ir Indija. Aug parasti Himalaju pakājē, bet tā ir atrodama arī Taizemē, Āfrikā, Taivānā un Filipīnās.
Moringas koks ir slavens ar tā veselīgajām īpašībām un tiek izmantots ne vienā vien medicīnas nozarē. Tiek izmantotas gandrīz visas šī koka daļas. Tātad, piemēram, zaļās jaunās pākstis tiek ēstas, pagatavojot mērci, bet ar šo sēklu eļļu var pārliet salātus. Augu sēklas izmanto, lai attīrītu ūdeni. Pateicoties to antiseptiskajām īpašībām, moringas ūdens dzeršana ir pilnīgi droša. Tiek izmantota arī koka miza un saknes, bet morningas lapas tiek uzskatītas par vērtīgo īpašību čempionēm.
Tieši dēļ lapu noderīgajām īpašībām morninga tiek klasificēta “superfoods” kategorijā, jo tās lapas ir bagātas ar antioksidantiem, C vitamīnu, beta karotīnu un hlorogēnajām skābēm, kas palēnina cukura absorbciju šūnu līmenī.
Tiek lēsts, ka žāvētas moringa lapas satur:
- 17 reizes vairāk kalcija nekā piens
- 7 reizes vairāk C vitamīna nekā apelsīni
- 4-10 reizes vairāk A vitamīna nekā burkāni
- 15 reizes vairāk kālija nekā banāni
- 25 reizes vairāk dzelzs nekā spināti
- 36 reizes vairāk magnija nekā olas
Ieguvumi veselībai lietojot morninga lapas
- Moringa lapas kontrolē cukura līmeni asinīs
Ēst ēdamkaroti nedaudz grauzdētas lapas agri no rīta ir tradicionāls augu izcelsmes līdzeklis hiperglikēmijas ārstēšanai.
Cukura diabēta pacientiem būtiski uzlabojusies veselība, lietojot tikai 7 gramus moringa lapu pulverīša veidā 3 mēnešus. Tika konstatēts, ka 50 g svaigu lapu kā daļa no parastā uztura, ievērojami samazina cukura līmeni asinīs tūlīt pēc ēšanas.
- Uzlabo imūnsistēmas darbību
Moringa lapas un augļi palīdz stiprināt imunitāti, nodrošina aizsardzību pret sezonas slimībām. Indijā aukstās un gripas sezonas laikā lapas parasti pievieno zupām, lai palielinātu izturību pret slimībām.
Šī prakse ir izplatīta nabadzīgajās kopienās, kur cilvēki dzīvo saspiestībā antisanitāros apstākļos, ar mazu piekļuvi medicīnas iestādēm vai pilnīgi bez tās.
- Kuņģa un zarnu trakta darbības uzlabošana
Moringai ir viegla caurejas iedarbība. Augstais šķiedrvielu saturs veicina kuņģa zarnu trakta kustīgumu,kas mazina aizcietējumus. Sakņu ekstrakts - augu izcelsmes zāles pret tārpiem.
- Līdzeklis pret bezmiegu
Moringa lapas uzlabo miegu. Faktori, kas veicina šo darbību, ir aminoskābe triptofāns. Tas ir svarīgs neirotransmitera serotonīna un hormona melatonīna ražošanā, kas regulē miega ciklu. Lapās ir arī vitamīns B6 - vēl viens būtisks palīgs serotonīna ražošanā.
- Palīdz palielināt piena daudzumu barojošām mātēm
Moringas sēklu eļļas visvairāk novērtē Indijas kopienās, jo īpaši ekonomiski zemākajos slāņos, jo mātes piens ir pamats bērna uzturā pirmajā dzīves gadā. Kā daļa no tradicionālās pēcdzemdību aprūpes, šī koka lapiņas, kas tiek grauzdētas sviesta karotē, katru dienu tiek dotas barojošajai mātei.
Nākamajos mēnešos jebkādas slimības vai vispārēja noguruma laikā, kas izraisa mātes piena daudzuma samazināšanos, lapiņas atkal tiek pievienotas uzturam.
Tās palielina laktāciju un palielina zīdaiņa svaru. Vēl viens acīmredzams iemesls, kāpēc tās lieto laktējošas mātes, ir augstais kalcija daudzums lapās.
- Veicina svara samazināšanos
Lapu ekstraktu un pulveri bieži izmanto svara kontrolei. Šī pozitīvā ietekme ir saistīta ar daudziem faktoriem. Pretiekaisuma un diurētisko līdzekļu darbība samazina ūdens aizturi. Šķiedrvielas samazina tauku uzsūkšanos zarnās, un insulīna pretestības samazināšanās novērš lieko tauku uzkrāšanos. Aminoskābes moringa lapās palīdz uzturēt muskuļu masu.
- Regulē vairogdziedzera funkciju
Piemēram, cilvēkiem ar Graves slimību vai paaugstinātu vairogdziedzera darbību, simptomi būtiski uzlabojas, regulāri lietojot moringa uztura bagātinātājus.
- Reimatoīdais artrīts
Morninga koka imūnmodulācijas īpašības ir īpaši vērtīgas autoimūno slimību (reimatoīdais artrīts, sklerodermija un psoriāze) gadījumos. Daudzi augu izcelsmes līdzekļi palīdzībai artrīta gadījumā satur moringa lapas. Pretiekaisuma iedarbība mazina locītavu sāpes un pietūkumu.
- Palēnina novecošanās procesu
Ideālos apstākļos koks var augt īsā laika periodā līdz pat vairākiem metriem (10 mēnešos līdz 3 m). Šī spēja strauji augt ir saistīta ar zeatīnu (fitohoronu, kas izraisa šūnu dalīšanos, augšanu un palēnina šūnu novecošanos).
Zeatīns arī palēnina cilvēka novecošanos, atjauno ādas šūnas, paaugstina antioksidantu iedarbību un aizsargā veselās šūnas no stresa.
Papildus būtiskajai augšanas un attīstības nozīmei citokinīni (zeatīns) labvēlīgi ietekmē cilvēku un dzīvnieku organismu veselību gan šūnu, gan visa organisma līmenī.
Lietošana:
Lai iegūtu 1 kg sausa pulvera, nepieciešams apmēram 14 kg lapu.
Galvenais noteikums ir uzņemt pulveri kopā ar pārtiku, bet ne uz tukšā dūšā.
Tiek uzskatīts, ka optimālā deva cilvēkam ir 29 mg uz 1 kg ķermeņa svara.
Ieteicams sākt pustējkaroti sausa pulvera dienā 3 līdz 5 dienas, pakāpeniski palielinot devu divas nedēļas, kad parādās efekts.
Moringa >>
https://www.herbals.lv/lv/search?find=moringa