Kas ir nātre?
Nātri jau izsenis cilvēki izmantojuši fitoterapjā.
Šī auga zinātniskajam nosaukumam
Urtica dioica ir latīņu saknes -
Uro nozīmē dedzināt, tas atspoguļo nātru spēju sadedzināt īslaicīgā saskarē.
Uz auga lapām ir plāna epidermas matiņu struktūra, kas satur skudrskābi un histamīnu. Tiešā saskarē ar ādu šis vielas izraisa dedzināšanas sajūtu, niezi, sāpīgumu, apsārtumu un pietūkumu. Bet, ja nātre tiek apstrādāta, jo īpaši žāvēta vai liofilizēta, to var izmantot bez raizēm. Un šāds papildinājums var dot daudzus ieguvumus veselībai.
Kādas labvēlīgās vielas satur nātre?
Nātre ir bagāta ar vitamīniem un barības vielām, kas lielākā koncentrācijā atrodas auga jaunajos dzinumos. Lapas satur daudzas organiskās skābes, karotinoīdus, fitoncīdus un tanīnus. Nātre ir arī dzelzs, silīcija, vara, bora, titāna un niķeļa avots.
Gan nātru lapās, gan saknēs ir daudz noderīgu uzturvielu, tostarp:
1. vitamīni A, C, K un B vitamīni;
2. minerālvielas, t.sk. kalcijs, dzelzs, kālijs, fosfors, magnijs un nātrijs;
3. veselīgie tauki, t.sk. linolskābe, linolēnskābe, palmitīnskābe, stearīnskābe un oleīnskābe;
4. visas neaizvietojamās aminoskābes;
5. polifenoli, t.sk. kaempferols, kofeīnskābe, kvercetīns, kumarīni un citi flavonoīdi;
6. pigmenti, t.sk. luteīns, beta-karotīns, luteoksantīns un citi karotinoīdi.
Daudzas no šīm uzturvielām pēc nonākšanas cilvēka ķermenī darbojas kā antioksidanti. Šādas aktīvās molekulas spēj aizsargāt veselās šūnas no brīvo radikāļu ietekmes, kuru radītie bojājumi korelē ar priekšlaicīgu novecošanos, onkoloģiskām un citām bīstamām slimībām. Nātru spēju paaugstināt antioksidantu līmeni asinīs apstiprina vairāki pētījumi.
Īpašības
Vai nātre var mazināt iekaisumu?
Ar iekaisuma palīdzību cilvēka organisms cenšas izārstēties no dažādām veselības problēmām, tostarp uzveikt dažādas infekcijas. Bet hronisks iekaisums rada nopietnu kaitējumu organismam. Lielā nātre satur daudz savienojumu ar pretiekaisuma īpašībām.
Pētījumos pierādīts, ka šis augs kavē vairāku iekaisuma hormonu sintēzi, samazinot to koncentrāciju asinīs, kā arī var atvieglot iekaisuma stāvokļu gaitu, t.sk. artrītu.
Zinātnieki saka, ka nātre ir diezgan efektīvs līdzeklis šīs veselības problēmas ārstēšanā, kas izskaidrojams ar unikāla augu savienojuma - beta-sitosterīna - klātbūtni tās sastāvā.
Ir konstatēts, ka šī viela var samazināt prostaglandīnu līmeni, kas tieši ietekmē iekaisumu prostatā. Beta-sitosterīns palīdz samazināt asins plūsmu uz skarto orgānu un paša dziedzera izmēru.
Vai nātre var palīdzēt ar sezonālām alerģijām?
Sezonālām alerģijām raksturīgi deguna gļotādas iekaisuma bojājumi, kas rodas saskarē ar ziedputekšņiem. Attīstoties šādam traucējumam, cilvēkam rodas dažādi nepatīkami simptomi, tostarp šķaudīšana, deguna un acu gļotādas nieze, rinoreja, konjunktivīts. Ārsti un zinātnieki uzskata nātri par diezgan daudzsološu šīs slimības ārstēšanas līdzekli.
Pētījumi liecina, ka šī auga ekstrakti palīdz nomākt iekaisuma procesu, kas var izraisīt alerģisku reakciju.
Kā nātre ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu?
Nātre satur vielas, kas var aizsargāt sirdi - palielināts C vitamīna un dzelzs saturs nodrošina aktīvu sarkano asins šūnu sintēzi un novērš anēmijas attīstību. Un labvēlīgie flavonoīdi (kvercetīns un kaempferols) uzlabo asinsvadu stāvokli un samazina sirds un asinsvadu slimību risku. Tēja ar nātru lapām lieliski piesātina organismu ar dzelzi un kāliju, uzlabo asinsvadu elastību un uzlabo asinsriti.
Kā nātre ietekmē urīnceļu sistēmas veselību?
Tā kā nātrei piemīt diurētiskas īpašības, tā veicina veselīgu urinēšanu. To var lietot kapsulu un tējas veidā urīnceļu infekciju ārstēšanai, kā arī nierakmeņu profilaksei.
Zinātnieki veica pētījumu ar žurkām un atklāja, ka šis augs spēj samazināt kalcija oksalāta kristālu uzkrāšanos nierēs, kas ir tās vielas, kas veicina visbiežāk sastopamā veida akmeņu veidošanos.
https://www.herbals.lv/lv/search?find=NETTLE
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9253158/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2210803322000379
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5963652/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27585814/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24273930/