
1.
Haritaki (Terminalia chebula)
2.
Guduchi (Tinosporacordifolia)
3.
Amalaki (Embelicaofficinalis)
4.
Kumari/Alveja (Aloebarbadensis)
5.
Guggulu (Commiphoramukul)
6.
Brahmi/Bacopa (Bacopa monnieri)
7.
Ašvagandha (Withaniasomnifera)
Ājurvēdas zinātnē ir īpaša ārstēšanas nozare, ko sauc par
rasajanu* jeb atjaunošanos, kas veicina ilgmūžību. (*par r
asajanu sauc arī atjaunojošus augus un preparātus). Kad mēs Rietumos lietojam vārdu “
ilgmūžība”, mēs parasti domājam dzīves pagarināšanu, graciozu novecošanu un veselības saglabāšanu. Mēs bieži mērojam ilgmūžību nodzīvotajos gados — astoņdesmit, deviņdesmit vai simts gados. Lai sasniegtu šo mērķi, var būt nepieciešamas stingras diētas un daudzu augu un uztura bagātinātāju lietošana. Stresa pārvaldības paņēmieni, vingrinājumi un joga noteikti ir daļa no pareizās pieejas ilgmūžībai, tomēr, lai gan lielākā daļa cilvēku jūtas labāk, sekojot šim ceļam, ne visi pie tā var pieturēties ilgi, jo tas ir ierobežojošs un laikietilpīgs.
Kad mēs ājurvēdā lietojam vārdu ilgmūžība, mēs domājam kaut ko citu – dzīves pagarināšana tiek uzskatīta par blakus ieguvumu ļoti visaptverošai pieejai dzīves baudīšanā. Ājurvēdas dzīvesveids nodrošina pilnīgu cilvēka potenciālu, nevis tikai pievieno dažus labus gadus dzīvei.
Jaunības atgriešanās
Ājurvēda māca, ka, ja dzīve tiek dzīvota saskaņā ar
prakriti, jūsu individuālā ķermeņa un prāta uzbūvi, tad dabiskā jaunība tiek saglabāta visas dzīves garumā. Atjaunošanās ir būtiska jūsu vitalitātei, radošumam, laimei un iekšējai izaugsmei.
Tātad, aplūkojot atjaunošanos un ilgmūžību ājurvēdā, mēs skatāmies uz metodēm, kas atjaunos apziņas atmiņu katrā ķermeņa šūnā, kurai nepieciešama attīrīšanās un atjaunošanās.
Rezultātā iegūtā pieredze ir līdzīga atomam, viesuļvētrai vai Saules sistēmai, kas ir klusa iekšpusē un neticami spēcīga ārpusē. Stress, kas izraisa deģeneratīvu cīņas vai bēgšanas hormonu un brīvo radikāļu ražošanu, burtiski atņem mūsu šūnam dzīvības enerģiju.
Ājurvēdas ilgmūžības mērķis ir spēt pilnībā izbaudīt dzīvi, vienlaikus paliekot mierīgam un spēcīgam dzīves vētru laikā.
Atjaunošanai ājurvēda iesaka izmantot dažādus ēdienus un augus, lai iegūtu enerģiju no mātes dabas.
Kā darbojas Rasajanas
Rasajanas Ājurvēdā izmanto, lai uzlabotu dzīves kvalitāti, ne vienmēr tās garumu, lai gan šie divi aspekti bieži vien iet roku rokā. Un interesanti ir tas, ka tie ir efektīvi tikai tad, ja mūsu uzvedība ir konsekventi iedvesmojoša, mūsu dzīvesveids ir harmonijā ar dabu un ēdiens un gaiss, ko mēs uzņemam, ir pilns ar prānu (dzīvības enerģiju).
Rasajana terapiju var nozīmēt veseliem indivīdiem, lai uzlabotu veselību, uzlabojot audus; un arī slimajiem, lai saglabātu imunitāti un izturību pret slimībām. Jebkuras efektīvas rasajana terapijas pirmā sastāvdaļa ir ķermeņa un kanālu attīrīšana, izmantojot vairākas ķermeņa attīrīšanas metodes. Pēc tam tiek ieviestas augu kompozīcijas.
Ir daudz veidu rasajanas terapijas un neskaitāmas augu kombinācijas, kas atbilst indivīda īpašajām vajadzībām. Tās var lietot jebkura vecuma un dzimuma persona ājurvēdas ārsta uzraudzībā.
Mūsdienu sasniegumi šūnu bioloģijas jomā ir ļāvuši mums novērtēt rasajana terapijas ietekmi šūnu līmenī. Ir novērots, ka augi, ko parasti izmanto kā rasajanas, piemēram, shatavari un ashwagandha, atbalsta šūnu integritāti un aizsardzību. Ashwagandha, brahmi, tulsi un citronzāle ir izrādījušas adaptogēnu aktivitāti, tas ir, palīdz cilvēkam pielāgoties dažādiem apstākļiem. Rasajana terapijai ir potenciāls mainīt pieeju veselīgam dzīvesveidam un ar vecumu saistītām slimībām.
Rasajana terapijas ietekme
Ājurvēda apgalvo, ka Rasajana terapija:
- Nodrošina optimālu uzturu visiem audiem.
- Noved pie ilgmūžības
- Uzlabo domāšanu un atmiņu.
- Veicina vispārējo veselību un imunitāti.
- Uzlabo ādas mirdzumu.
- Stiprina sajūtas.
- Palielina reproduktīvo spēku un vitalitāti
Garšaugi atjaunošanai
Tagad, kad jums ir laba izpratne par rasajanas nozīmi, mērķi un aspektiem, mēs apskatīsim dažus no labākajiem augiem, ko izmanto veselības atjaunošanai. Garšaugi tiek augstu vērtēti Ājurvēdā, kā arī daudzās vietējās kultūrās. Tiem piemīt milzīgas ārstnieciskas īpašības – tie satur fitoelementus (augu izcelsmes barības vielas), antioksidantus (antioksidantu sastāvdaļas), vitamīnus un minerālvielas. Tie ir tik gudri, ka precīzi zina, kur doties un kā strādāt ar prāta un ķermeņa sistēmu.
Saskaņā ar ājurvēdu šie ir septiņi labākie rasajanas augi visiem septiņiem dhatus** vai audiem:
Haritaki (Terminalia chebula): Rasa dhatu
Haritaki iedarbojas uz visām trim došām – vatu, pittu un kaphu, un jo īpaši uz vatu. Augam ir piecas no sešām garšām (visas, izņemot sāļu). Tas ir auglis, ko Medicīnas Buda tur rokās meditējot.
"Har" nozīmē attīrīt. Augs attīra
mala (dabiskos izdalījumus) un palīdz attīrīt zarnas, tādējādi darbojoties kā atjaunojošs līdzeklis.
Noder neiromuskulāra vājuma un redzes traucējumu gadījumā.
Haritaki bieži atrodams preparātos, kas tiek doti komforta un veselīgas gremošanas vides nodrošināšanai zarnās, kā arī ekskrēcijas sistēmu – aknu un nieru – veselībai.
Tas stiprina sirds veselību un aizsargā pret asins slimībām.
Guduči (Tinosporacordifolia): Rakta dhatu
Guduči nozīmē ķermeņa aizsargs. Amrita ir sinonīms, kas nozīmē nemirstības augs (tāpēc guduchi preparātus bieži sauc par Amritu vai Amrutu). Piemērots visām trim došām. Tam ir rūgta garša, tāpēc to sauc par tika rasajana.
Viens no labākajiem ārstniecības augiem.
Samazina amu (toksīnus) un izvada no organisma sārņus.
Palīdz uzturēt normālu ķermeņa temperatūru un samazināt lieko pittu organismā.
Veicina veselīgu iekaisuma reakciju pret patogēniem un locītavu komfortu.
Efektīvi atbalsta aknu attīrīšanu, attīrot asinis un tādējādi veicina veselīgu un bezproblēmu ādu.
Atjauno un aizdedzina dhatu agni.
Amalaki (Embelica officinalis): Mamsa dhatu
"A" nozīmē "nē" un "
mala" nozīmē piemaisījumus. Indijas ērkšķoga Amalaki (Amla) satur piecas no sešām garšām (visas, izņemot sāļo).
Iznīcina amu jeb toksīnus organismā un saglabā veselību un jaunību.
Stiprina nervu sistēmu, kaulu smadzenes un maņu orgānus.
Tonizē smadzeņu darbību, uzlabo atmiņu un nomierina traucēto sadhaka pittu.
Noderīga līdzsvarotai atkritumu izvadīšanai, aknu veselībai, ērtai gremošanai un atbalsta acis un dzemdi.
Rasajana visiem dhatus, īpaši labi mamsa (muskuļiem), uzlabo neiromuskulāro spēku un elastību.
Kumari / Aloe Vera (Aloe barbadensis): Meda dhatu
Kumari nozīmē pusaugu meitene (to sauc tāpēc, ka augs izskatās jauns pat tad, kad tas kļūst vecs). Nomierina pittu.
Atbalsta līdzsvaru pusaudža gados meitenēm, piemēram, menstruāciju, menstruāciju krampju un premenstruālā sindroma laikā.
Atbalsta sievietes menstruāciju un menopauzes laikā.
Veicina asins plūsmu dzemdē, lai saglabātu vienmērīgas menstruācijas.
Rūgtens toniks, kas iedarbojas uz gremošanas sistēmu, palielinot sekrēciju un nodrošinot vieglu caureju veicinošu efektu.
Palīdz attīrīt asinis.
Noderīgs daudzām izplatītām ādas slimībām un matu problēmām.
Palielina vielmaiņu un samazina lieko taukaudu, pateicoties tā attīrošajai iedarbībai.
Atbrīvo no necistiskām pūtītēm, dedzinošas un asiņojošas acis.
Guggulu (Commiphora mukul): Asthi dhatu
Guggul nozīmē visu veidu nelīdzsvarotības novēršanu. Guggul (sveķi no Commiphora mukkul koka) nomierina visas trīs došas.
Noder locītavu komforta nodrošināšanai un locītavu plaisu mazināšanai. Palīdz uzturēt normālu kaulu porainību vecumdienās.
Noder gan detoksikācijai, gan atjaunošanai. Tas aizdedzina agni un samazina lieko sekrēciju, noņem liekos taukus un veicina svara zudumu.
Lielisks asins attīrītājs, uztur veselīgus lipīdus un holesterīnu.
Brahmi / Bacopa (Bacopa monnieri): Majja dhatu
Brahmi šķirnes ietver Gotu Kola un Bacopa Monnieri. Abi ir ļoti līdzīgi darbībā.
Vārds Brahmi cēlies no sanskrita vārda Brahma, Visuma radītājs. Brahmi nozīmē to, kas sniedz mums zināšanas un padara mūs saprātīgus.
Neticami vērtīgs augs smadzenēm un visai nervu sistēmai. Kā smadzeņu toniks uzlabo intelektu, kognitīvās spējas un atmiņu.
Palīdz koncentrēties un atslābināt prātu un nervu sistēmu. Tas atbalsta mierīgu nakts miegu, īpaši pitta cilvēkiem ar nestabilu prātu.
Ašvagandha (Withania somnifera): Shukra dhatu
Zināms, ka ashwagandha augs ir “desmit zirgu spēks”, tā atjaunojošo īpašību dēļ tiek saukts par “Indijas žeņšeņu”. Noder miegam un atpūtai.
Adaptogēns augs, kas palīdz organismam tikt galā ar ārējām vides izmaiņām un iekšējām noskaņām.
Atbalsta veselīgu virsnieru darbību un palīdz mazināt stresu un nogurumu. Palielina enerģiju un vispārējo labsajūtu.
Palielina seksuālo potenci gan sievietēm, gan vīriešiem.
Veicina miegu un nomierina nervu sistēmu, stiprina meda (tauku) dhatu un atbalsta locītavu kustīgumu, īpaši tos, kas saistīti ar vatu.
Novecojot, atbalsta veselus audus.
Atbalsta veselīgu imūnsistēmu un stiprina muskuļu sistēmu.
*Visi iepriekš minētie rasajanas augi ir ļoti spēcīgi un efektīvi. Pirms uzsākt jebkuru augu programmu, vienmēr ir ieteicams konsultēties ar ājurvēdas praktizētāju par lietošanu un devām.
**Septiņi ķermeņa audi (dhatus): rasa (plazma), rakta (asinis), mamsa (muskuļi), asthi (kauli), medas (tauki), majja (smadzenes un kauli), šukra (reproduktīvie audi)
Avots:
Dr. Maniša Kširsagara
Enchanting Beauts: Senie noslēpumi iekšējiem, Uteriem un paliekošajiem skaistuļiem
LIFELINES REJUVENATING KIT -60% https://www.herbals.lv/lv/veseligs-uzturs/single?id=6385