Citronliānas ogas, kaltētas
Izcelsmes valsts: Ķīna
Iepakojums: 100g
Citronliāna ir spēka augs, kura ogas var lietot uzturā, lai atgaiņātu izsalkumu un nejustu nogurumu, vienlaikus saglabājot domas vingrumu.
Citronliānas ogas pēc garšas neatgādina nevienu no plaši pazīstamām ogām. Ķīnas tradicionālās medicīnas traktātos tā nosaukta par „piecu garšu ogu”. Tās ir skābas, saldas, sāļas, rūgtas ar sveķu un muskata piegaršu. Austrumu tautu medicīnā citronliānas ogas lieto kā spēcinošu un stimulējošu līdzekli mazasinības, dzimumnespējas, plaušu, kuņģa, aknu, nieru saslimšanu, nervu un psihisku slimību ārstēšanā, kā arī apsaldēšanās un dažādu infekciju gadījumos. Taigas mednieki, dodoties medībās, ņemot līdzi saujiņu izkaltētu citronliānas ogu pret nogurumu un redzes asuma pastiprināšanai. Citronliānas iedarbība līdzīga ženšeņam. Lietošanas pārtraukšana neizsauc spēku zudumu vai atkarību, kā tas mēdz būt kofeīnu saturošu un dažu citu zāļu gadījumā.
Lietošana
Ja māc nogurums, der mundruma dzēriens: ogas sajauc ar melno vai zaļo tēju, aplej ar verdošu ūdeni. Šāda dzira gan nav ieteicama vakarā, jo tad miegs griezīs līkumu.
No kaltētām ogām gatavo pulveri, ko ieņem pa pusgramam (naža galam) pāris reizes dienā, uzdzerot ūdeni, ja nepieciešams atjaunot spēkus pēc pārciestas slimības, fiziskas un garīgas pārslodzes vai pazeminātu darbaspēju gadījumā.
Kaltētu ogu novārījums: ēdamkaroti ogu pārlej ar glāzi ūdens, desmit minūtes vāra, tad trauku ietin dvielī un tur, kamēr atdziest. Pa tējkarotei pievieno tējai, pārējo glabā ledusskapī.
Ķīnas citronliānas stimulējošo efektu var pārbaudīt, lietojot iepriekš ieteikto dozu tukšā dūšā vai 4 stundas pēc ēšanas. Reakciju sajutīsit pēc 30-40 minūtēm un tā saglabāsies apmēram 4-6 stundas.
Šizandras uzlējums likvidē fizisku nogurumu, tāpēc to bieži lieto sportisti pēc izturības treniņa vai lielas slodzes.
Citronliānas ogas nedrīkst lietot, ja ir paaugstināts arteriālais asinsspiediens un sirds ritma traucējumi! Vakarā var izsaukt bezmiegu!
Informācijas avoti:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18515024
https://www.sciencedirect.com/topics/pharmacology-toxicology-and-pharmaceutical-science/schisandra