_ _ _
Каталог
Магазин HERBALS.LV
Узнай свою Дошу. Простой и понятный тест
Подписаться на новости Herbals
Dostavka
Получать новости в браузере:

17.06.2022Jet lag – mūsdienu ceļotāja kaite

Mūsu pasaule pēdējo 50 gadu laikā ir ļoti mainījusies. Tehnoloģijas virzās uz priekšu gaismas ātrumā. Nemaz ne tik senā pagātnē iespēja 8-10 stundu laikā nokļūt valstī, kas atrodas zemeslodes otrā pusē, tiktu uzskatīta par kaut ko fantastisku. Mūsdienās daudzi cilvēki darba vai atpūtas nolūkos ceļo uz dažādām pasaules malām. Diemžēl visam ir sava cena, un šajā gadījumā tas ir jet lag (no angļu valodas “jetlag”, tulkojumā pirmā daļa ir “aircraft, reactivity”, otrā ir “slow, late, delay”) vai bioloģiskā pulksteņa traucējumi laika joslu maiņas dēļ.
Fakts ir tāds, ka cilvēka vienkāršākais bioloģiskais ritms ir miega un nomoda maiņa. Šāds cikliskums ir bioloģiskais pulkstenis, kura gaita nosaka mūsu pašsajūtu, garastāvokli, veiktspēju un vispārējo veselību. Domāju, visi piekritīs, ka dažādos diennakts laikos jūtamies atšķirīgi: moži vai noguruši, gatavi aktivitātēm vai miegaini. Visi šie apstākļi ir noteiktu hormonu koncentrācijas izmaiņas asinīs, ko veic endokrīnā sistēma. Krasi mainot laika joslas, mēs izjaucam savus dabiskos bioloģiskos ritmus. Bet vai tā notiek vienmēr? Izrādās, ja lidosiet ar lidmašīnu pa meridiānu, nemainot laika joslu, pat desmit līdz divpadsmit stundas, tad nebūs nekādu traucējumu ķermeņa ritmos. Ja lidojuma trajektorija šķērso meridiānus, tad salīdzinoši īsā laika posmā mainās vairākas laika joslas. Šāds gaisa ceļojums, pat tikai trīs līdz četras stundas, būtiski ietekmē dabisko cilvēka bioritmu.

Jet lag
Interesanti, ka ne visi pasažieri lidmašīnā piedzīvo bioritmu traucējumus. Daži viegli pielāgojas citas laika joslas apstākļiem, taču lielākā daļa ceļotāju joprojām izjūt nepatīkamus simptomus. Aprakstītā sindroma pazīmju izteiksmīgums ir atkarīgs no vecuma, vispārējās veselības un dzimuma.
 
Galvenie jet lag simptomi:
1. Pazemināta miega kvalitāte. Tas var būt bezmiegs, ilgstoša nespēja iemigt, ļoti trausls miegs, ko pavada bieža pamošanās naktīs. Turklāt dienas laikā ir miegainības, noguruma, nespēka, izsīkuma sajūta.
2. Gremošanas sistēmas problēmas. Var parādīties jebkura spektra simptomi: aizcietējumi, caureja, slikta dūša, samazināta apetīte.
3. Ilgstošas ​​migrēnas, ko atsevišķos gadījumos pavada dezorientācija telpā, reibonis.
4. Neraksturīga asinsspiediena paaugstināšanās vai pazemināšanās.
5. Menstruālā cikla traucējumi sievietēm.
Vairumā gadījumu pielāgošanās jaunajai laika joslai aizņem vairākas dienas. Dažreiz šis periods var aizkavēties pat nedēļu vai ilgāk. Ja simptomi ir ļoti izteikti, ilgu laiku nepāriet, tad jākonsultējas ar ārstu.
Jet lag gadījumā visus interesē tikai viens – kā atbrīvoties no simptomiem? Esam priecīgi paziņot, ka ir līdzeklis – tās ir melatonīna tabletes. Šīs neirohormonālās zāles, kas koriģē bioloģiskā pulksteņa darbības traucējumus, ir arī efektīvas miegazāles. Tomēr vienmēr ir vieglāk novērst problēmu, nekā atbrīvoties no tās nepatīkamajām sekām vai vismaz tām sagatavoties, lai mazinātu to ietekmi. Visbiežāk ceļojums uz kādu tālu valsti nav negaidīts, parasti plāns par ceļojumu zināms jau iepriekš. Lai pēc nolaišanās jaunā valstī samazinātu
jetlag
izpausmes, mēs iesakām veikt atsevišķus sagatavošanās darbus.
 
Šeit ir norādītas galvenās darbības.
1. Veselības pārbaude medicīnas centrā. Tas sniegs informāciju par pašreizējo veselības stāvokli, diagnosticēs hroniskās slimības.
2. Sports. Trenēts ķermenis vieglāk pielāgojas jaunām laika zonām, tāpēc jāpievērš uzmanība savai fiziskajai sagatavotībai.
3. Dienas režīma korekcija. Internetā var uzzināt laika starpību citā valstī un pakāpeniski pielāgoties tās laika joslai.
4. Pāris nedēļas pirms lidojuma jāpārtrauc alkohola un kafijas lietošana. Alkohols dehidrē organismu, padarot to neaizsargātāku pret jet lag, un atsevišķas kafijas sastāvdaļas izjauc bioritmu gaitu.
 
Iesakām veikt šādas darbības lidojuma laikā un pēc nosēšanās:
1. Psiholoģiskā sagatavošana. Noteikti vajadzētu sagatavot ierīci ar savu iecienīto mūziku, filmām, paņemt līdzi kādu labu grāmatu ceļojumā. Var atrast informāciju par jaunās valsts kultūru un specifiku, iemācīties dažas frāzes vietējo iedzīvotāju lietotajā valodā.
2. Lidojuma laikā reizi stundā jāatstāj sēdvieta. Var staigāt pa salonu, pietupties, veikt vieglus vingrinājumus. Sēžot savā vietā, periodiski jāpagriež galva, tas aktivizē smadzeņu asinsriti. Tomēr dažreiz ir nepieciešams nomazgāt seju ar aukstu ūdeni, tas uzmundrina.
3. Ja lidojums ir garš, tad vēlams veikt pārsēšanos. Dažas neērtības kompensē tas, ka organisms, uzturoties starplidostā, piekoriģēs bioritmus.
4. Ir lietderīgi dzert tīru ūdeni. Lidmašīnā nav jābadojas, lidmašīnu ēdienkartēs ir viegli sagremojami ēdieni. Labi paēduša cilvēka ķermenis veiksmīgāk pielāgojās jebkāda veida stresam.
5. Pēc piezemēšanās jums nekavējoties jāpierod pie vietējās realitātes. Piemēram, ja ierašanās valstī ir rīts, tad vajag ieturēt brokastis, veikt aktivitātes. Lai dotos gulēt, jāgaida līdz vakaram, pa dienu vēlams ievērot ierasto diētu un būt aktīviem.
6. Pirmās 24 stundas jaunajā laika joslā nav nepieciešams visu laiku sēdēt istabā, taču nevajadzētu doties nogurdinošās pastaigās vai piedalīties pārpildītos trokšņainos pasākumos.
7. Vakarā ejot gulēt, jāizvairās no miega zāļu vai alkohola lietošanas.
Veicot šīs vienkāršās darbības, jūs jutīsities daudz labāk pēc ilga lidojuma un līdz minimumam samazināsiet reaktīvās aizkavēšanās simptomus. Veiksmīgus ceļojumus!

Melatonīns palīdz samazināt laika periodu, kas nepieciešams, lai aizmigtu
Melatonin
+371 286-688-54
herbals@herbals.lv
SIA ELFARM HERBALSHOP
LV40003936046
Kr. Valdemara 159, Riga, LV-1013, Latvia
Банковские реквизиты:
AS Swedbank HABALV22
KONTS: LV66HABA0551017184222
Dabur
Organic India
Himalaya Drug
Planet Ayurveda
Indian Henna
Bioherba
Herbals Diet
Swanson
LIFELINES